Na polskim rynku usług finansowych istnieje wiele różnych instytucji finansowych. Najbardziej znane instytucje skierowane do klientów indywidualnych i firm to banki i SKOK-i, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Mimo że SKOK-i w obecnej formie funkcjonują w Polsce od lat 90-tych XX w., to nadal wiele osób nie ma pojęcia, jakie są główne różnice pomiędzy bankiem a SKOK-iem.
Należy zacząć od tego, czym jest bank, a czym SKOK. Bank to osoba prawna, która przyjmuje od klientów depozyty, udziela kredyty oraz wykonuje inne czynności określone przepisami prawa. Podstawą prawną funkcjonowania banków jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo Bankowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 2357).
Zasada działania banków jest powszechnie dość dobrze znana. Raczej każdy z nas na pytanie „czym zajmują się banki” będzie w stanie udzielić co najmniej kilku odpowiedzi. Większość obywateli Polski mniej więcej orientuje się także, że pieniądze w banku podlegają ochronie. Bank jest więc odbierany jako instytucja pewna i bezpieczna, której można zaufać.