KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego, to instytucja, której głównym celem jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, w tym między innymi podejmowanie działań wspierających rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności oraz dbanie o przejrzystość produktów finansowych nabywanych przez klientów. Standardy działania poszczególnych instytucji finansowych przedstawiane są przez KNF w formie rekomendacji. Rekomendacje te powinny być przestrzegane przez wszystkie instytucje finansowe, w tym także przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego na podstawie ustawy o SKOK, która weszła w życie 27 października 2012 r. KNF jako organ nadzorczy w stosunku do SKOK-ów jest władny do wydawania bądź też do sprzeciwiania się powstania nowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. W każdej chwili także może zażądać od SKOK-u przedstawienia informacji i dokumentacji dotyczących bieżących działalności.
W celu usprawnienia funkcjonowania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, KNF wprowadziło szereg rekomendacji. Dotyczą one następujących zagadnień związanych z funkcjonowaniem SKOK-ów:
• odpowiedniego zarządzania ryzykiem ekspozycji kredytowych;
• utrzymywania ładu korporacyjnego;
• zasad prowadzenia rachunkowości;
• zarządzania technologią informacyjną i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego;
• zarządzania ryzykiem operacyjnym, ryzykiem stopy procentowej, płynności i koncentracji;
• roli biegłych rewidentów.
Rekomendacje stworzone przez KNF oparte są na wytycznych Światowej Rady Unii Kredytowych, standardach Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego (w zakresie specyfiki sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych) oraz ryzyku i nieprawidłowościach w dotychczasowej działalności kas, które zostały wykryte podczas bieżących kontroli. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy poszczególnych rekomendacji.